УЗД

На цей день найбільш розповсюджений та безпечний діагностичний метод.

Абревіатура – УЗД – у всіх на слуху, та далеко не всі ясно уявляють, що це за метода, на якому принципі вона ґрунтується, та які можливості стали доступними.

От же УЗД – це ультразвукова діагностика.

Тобто діагностика за допомогою ультразвуку. Принцип ультразвукової діагностики полягає в тому, що ультразвуковий сканер (аппарат УЗД) надсилає ультразвукові хвилі – вони проходять крізь шари тіла людини, та відбиваються  від внутрішніх органів з різною силою (залежно від щільності органу). Для діагностики змін в різних органах та системах організму людини використовують датчики з різною направленністю та частотою ультразвукової хвилі.

Відбиті  ультразвукові  хвилі фіксуються датчиком та, після обробки процесором апарату, виводяться на монітор у вигляді зображення. Найсучасніші апарати дозволяють отримати зображення різних органів, оцінити їх стан, структуру, наявність включень, визначити параметри кровотоку,  сформувати об’ємне зображення  (3D ефект), провести і записати дослідження в режимі реального часу (4D ефект). Зображення аналізує лікар та, на підставі своїх знань, надає висновок про зміни в органах. Отримані результати дослідження – це ще не діагноз. Діагноз формує лікар на підставі отриманих даних та інших відомостей про пацієнта.Тож  слід пам’ятати,що УЗД, не дивлячись на  високу  точність, функціональність та вичерпну  інформативність  є  додатковим  методом діагностики, який суттєво допомагає лікарям–клініцистам у постановці вірного діагнозу та призначенні адекватного  лікування.  Що,  у свою чергу, сприяє швидкому видужанню.

У розмові про УЗД виникає низка питань, які найчастіше турбують людей. Спробуємо визначити ці запитання та дати відповіді.

  1. Чи боляче проводити УЗД? – Ні. Людина не відчуває ультразвукові хвилі апаратів УЗД. Відчувається лише доторкання датчика до шкіри. Неприємні відчуття можуть виникати лише за використання трансректального (через пряму кишку) або транс вагінального (через вагіну) датчиків під час їх введення.
  2. Чи шкідливе ультразвукове дослідження для людини? – Ні. Ультразвук не шкідливий для тіла людини. Про це свідчить той факт, що лікар працює без засобів захисту (на відміну від рентгенолога, наприклад).
  3. Чи є обмеження по віку? – Жодних вікових обмежень не існує. Таке дослідження використовується для діагностики широкого спектру захворювань  у літніх людей, у новонароджених (навіть недоношених немовлят). УЗД є методом вибору для скринінгової діагностики стану плода у вагітних.
  4. Як часто можна виконувати УЗД? – При необхідності відстеження динаміки, УЗД можна виконувати декілька разів на день. Негативного впливу на організм людини  подібне дослідження не несе.
  5. Чи можна в один день виконувати УЗД та інші дослідження? – Так. Застосування ультразвуку не  впливає на інші види досліджень, не потенціює та не знижує їх ефект.
  6.  Що таке доплерографія при ультразвуковому дослідженні? – Це дослідження з використанням спеціального датчика функція якого базується на ефекті Доплера. Принцип дії полягає в тому, що ультразвуковий промінь, направлений на рухомий об’єкт відбивається від нього  з іншою частотою. Що дозволяє вивчити рухомі структури (елементи крові, клапани серця тощо) виміряти швидкість потоку крові, його характер та напрямок руху.
  7. Що таке 3D та 4D в УЗД? – Найкраще відповісти можна на прикладі УЗД  плода у вагітних. 3D зображення – це об’ємне фото плоду, на якому детально видно обличчя, ручки, ніжки та навіть пальчики майбутнього малюка. 4D ефект дозволяє записати відеоролик в реальному часі і побачити рухи плоду, роздивитися його з різних боків, якщо плід лежить так, що це можливо зробити.
  8. Чи необхідно спеціально готуватися до УЗД? – Деякі види досліджень потребують підготовки. Про це Ви можете дізнатися в розділі «Підготовка до дослідження»